RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ce scrie presa internațională despre excluderea Dianei Șoșoacă de la alegerile prezidențiale

Excluderea Dianei Șoșoacă de la alegerile prezidențiale din toamna acestui an a devenit subiect și în presa internațională, un articol amplu apărând în acest sens pe Reuters.

Diana Șoșoacă stârnește din nou controverse FOTO Inquam Photos/George Călin

Diana Șoșoacă stârnește din nou controverse FOTO Inquam Photos/George Călin

Alegerile prezidențiale din România vor avea loc pe 24 noiembrie și respectiv 8 decembrie.

  

După cum scriu jurnaliștii de la Reuters, ”Curtea Supremă a României a înlăturat de pe lista candidaților la alegerile prezidențiale pe Diana Șoșoacă, un politician de extremă dreapta pro-rus, suscitând îngrijorare privind valorile democratice din partea candidaților din tot spectrul politic. Curtea Supremă nu a motivat decizia de excludere a Dianei Șoșoacă”.

Jurnaliștii de la Reuters au mai precizat că Diana Șoșoacă este liderul SOS România, un mic partid ultranaționalist și eurosceptic de opoziție care ”a câștigat în mod surprinzător două locuri în Parlamentul European”.

Reuters a făcut referire și la numeroasele afirmații antisemite ale Dianei Șoșoacă.

Articolul de pe site-ul Reuters a fost preluat și de publicații din Statele Unite (SR News și US News) și Elveția (Swissinfo).

Diana Șoșoacă, președinta partidului SOS România,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cardurile de sănătate nu mai sunt necesare până la finalul lunii iunie

Redacția

Studiu: Alimentele ultraprocesate îndulcite artificial, legate de apariția depresiei la femei

Redacția

Dorel Onaca, fostul șef de cabinet al lui Traian Băsescu, este candidatul PRM la Primăria Capitalei

Redacția
Încarcă...