UPDATE 15:27 RN va aștepta declarația de politică generală înainte de a adopta o poziție
Întrebat despre o posibilă cenzură în cazul numirii lui Michel Barnier în funcția de prim-ministru, anturajul lui Marine Le Pen a declarat pentru Franceinfo că va aștepta declarația de politică generală înainte de a adopta o poziție. Liderul Rassemblement national, Jordan Bardella, a confirmat această informație și a dat asigurări pe X că partidul său va „judeca discursul de politică generală pe baza dovezilor”.
UPDATE 15:10 Reacția din partea stângii nu a întârziat să apară, notează francetvinfo.fr. „Alegerile au fost furate”, a denunțat liderul La France insoumise, Jean-Luc Mélenchon, după anunțul numirii lui Michel Barnier în funcția de prim-ministru.
Emmanuel Macron „continuă să se vadă ca un autocrat. Prin numirea lui Michel Barnier, președintele refuză să respecte suveranitatea populară și alegerea făcută la urne”, a reacționat cu puțin timp în urmă liderul deputaților LFI din Adunarea Națională, Mathilde Panot, făcând apel la mobilizare «împotriva acestei lovituri de stat inacceptabile într-o democrație» în timpul manifestației din 7 septembrie.
UPDATE 14:41 Președintele francez Emmanuel Macron l-a numit pe fostul negociator pentru Brexit, Michel Barnier, în funcția de prim-ministru al Franței,
» Citește continuarea pe pagina autorului


