Sport

Medalii pentru șahiștii pășcăneni, la Festivalul Suflet de Român din Iași

Șahistii de la CSM Pașcani au început anul competițional participând la cea de-a a II-a ediție a „Festivalului Suflet de Român” ce s-a desfășurat la Iasi. Competiția, ce a avut loc în perioada 10 -13 ianuarie, a reunit la start sportivi legitimați la cluburi din Satu-Mare, București, Botoșani, Iași, Suceava, Constanța și din Republica Moldova, ce și-au disputat intâietatea în cadrul celor doua concursuri Open A si Open B

Nici părinții micilor sportivi nu au stat pe tușă, participând la un concurs de șah special organizat pentru ei.

În urma celor patru zile de competiție, sportivii pășcăneni s-au clasat, în marea majoritate a lor, pe primele locuri.

Astfel, la Open B (copii sub 12 ani): Tatarusanu Eric a ocupat locul II, iar la Open A (seniori si juniori) Pislariu Stefanel –Vasilica a cucetri prima poziție locul I la grupa Elo 1700-2000, în timp ce Turcu Vasile-Emanoil a ocupat locul II la grupa Elo 1002-1500. La grupa U 14 Rangu Daniel a ocupat poziția secundă pe podium, iar Morariu Adrian fost pe locul V la clasamentul general.

La openul dedicat părinților Tătărușanu Claudia a ocupa locul III. De consemnat și participarea sportivului Bostan George-Ștefan care a avut o evoluție mulțumitoare pentru cei 7 ani pe care-i are.