Fostul ministru al Sănătății, Ioana Mihăilă, a declarat, marți, la RFI, că demersul lui Florin Cîțu de a cere o anchetă la Ministerul Sănătății privind pregătirile pentru valul 4 al pandemiei s-ar putea întoarce împotriva premierului. Pe de altă parte, liderul deputaţilor USR-PLUS, Ionuţ Moşteanu, îi cere lui Florin Cîțu să vină în Parlament ca să prezinte un raport privind campania de vaccinare, aflată în coordonarea directă a primului ministru. Moșteanu numește campania de vaccinare “un eșec” și îl consideră pe Florin Cîțu “singurul responsabil”.
Ionuț Moșteanu: Florin Cîțu, singurul responsabil pentru eșecul campaniei de vaccinare
Florin Cîțu este singurul responsabil pentru eșecul campaniei de vaccinare, acuză Ionuț Moșteanu, liderul grupului USR-PLUS din Camera Deputaților, care îi cere premierului să vină în Parlament ca să prezinte un raport cu privire la campania de vaccinare: “Premierul în funcţie a vrut să coordoneze această campanie de vaccinare. De când a preluat mandatul, din decembrie anul trecut, nu a vrut să lase la Ministerul Sănătăţii. A vrut să fie coordonatorul campaniei de vaccinare. Dânsul, împreună cu Valeriu Gheorghiţă şi cu secretarul de stat de la Ministerul Sănătăţii, Baciu, au coordonat această campanie care este un eşec, şi trebuie să spune asta.
» Citește continuarea pe pagina autorului


