În contextul tensiunii crescânde dintre Alianța Nord-Atlantică (NATO) și Rusia, armata suedeză a început să patruleze în zona insulei Gotland, aflată în Marea Baltică.
Totodată, poliția suedeză trimis patrule și elicoptere la centrala nucleară Forsmark, pentru a vâna o dronă de dimensiuni mari – observată, inițial, de un agent de pază – care a zburat deasupra zonei.
Potrivit informațiilor transmise de Reuters, drona nu a fost capturată, nefiind nici informații care să arate că respectiva dronă ar fi aterizat undeva.
15 Jan, 15:50 | Știri externe
15 Jan, 15:01 | Știri externe
15 Jan, 14:18 | Știri externe
”Poliția continuă în încercarea de a localiza drona, inclusiv cu propriile drone, însă nu a avut succes”, au transmis reprezentanții forțele de poliție, conform sursei citate.
Centrala nucleară Forsmark este cel mai mare producător de electricitate din Suedia și se află pe coasta Baltică, la circa 150 de kilometri nord de capitala Stockholm.
Desfășurare de forțe impresionante pe insula Gotland
Există și ”relatări neconfirmate” – s-a precizat în raportul întocmit de poliția suedeză – care transmit că alte drone ar fi fost observate și deasupra centralei nucleare Ringhals,
» Citește continuarea pe pagina autorului


