RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Eveniment

Ședință fulger în coaliție pe tema desființării Secției Speciale. Proiectul de lege ar urma să fie adoptat azi de Guvern și va intra pe traseul parlamentar

Liderii coaliției s-au întâlnit, luni, într-o ședință fulger pentru a discuta despre calendarul desființării Secției Speciale de investigare a infracțiunlor din justiție, au declarat pentru G4Media.ro surse politice.

Potrivit acestora, proiectul de lege va fi adoptat în ședința de guvern programată astăzi la ora 17.00. Mâine, proiectul va intra în circuitul parlamentar.

Biroul Permanent al Camerei va stabili calendarul procesului legislativ. Cel mai probabil, la finalul săptămânii, joi și vineri, proiectul va fi dezbătut în comisiile de specialitate iar săptămâna viitoare ar putea avea loc votul în plenul Camerei Deputaților, urmând ca proiectul să fie trimis la Senat.

Context

  

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a avizat pozitiv, vineri, proiectul de lege privind desfiinţarea Secţiei speciale, propus de Ministerul Justiției, potrivit surselor G4Media.ro.

Avizul a fost aprobat cu 11 la 8 voturi, au precizat sursele citate.

Proiectul de lege prevede desființarea Secției Speciale, fără ca dosarele de corupție ale magistraților să se întoarcă la DNA.

Procurorul şef adjunct al DNA, Mădălina Scarlat, şi-a exprimat nelămurirea cu privire la faptul că, deşi Guvernul pretinde că vrea să desfiinţeze Secţia Specială, competenţa de anchetare a magistraţilor pentru corupţie nu revine la DNA.

Adjuncta şefului DNA a făcut aceste aprecieri în cadrul unei dezbateri pe tema Secţiei Speciale, organizate la începutul săptămânii trecute la Ministerul Justiţiei, potrivit stenogramei discuţiilor publicate pe portalul ministerului, just.ro.

Avizul CSM este esențial pentru ca proiectul să treacă rapid de parlament. „Dacă mergi în Parlament cu un proiect care nu are avizul CSM-ului și al sistemului judiciar, nu treci”, a declarat ministrul Justiției Cătălin Predoiu în dezbaterile privind desființarea SIIJ.

Trei ONG-uri resping proiectul de lege propus de Ministerul Justiției privind desființarea Secției Speciale (SIIJ) și îi cer ministrului Cătălin Predoiu să aștepte punctul de vedere al Comisiei de la Veneția, înainte de a merge cu proiectul în Parlament.

Asociația Funky Citizens, Comunitatea Declic și Asociația Voci pentru Democrație și Justiție arată că actualul proiect, pus în dezbatere publică de minister, nu respectă solicitările MCV și nici recomandările Comisiei de la Veneția.

”Cu o astfel de lege, România nu va scăpa de monitorizarea MCV și va rata din nou intrarea în Spațiul Schengen din cauza intereselor politicienilor de a încetini lupta anticorupție”, arată ONG-urile semnatare.

Cele trei asociații arată că proiectul de lege desființează doar formal Secția Specială și înființează o nouă structură asemănătoare, cu puțini procurori, care nu sunt specializați pe anchetarea infracțiunilor de corupție sau criminalitate organizată și care vor fi numiți de Plenul CSM.

continuare pe G4media

Related posts

Ultimele pregătiri pentru marea deschidere a Palatului Culturii de pe 27 aprilie

Redacția

Depuneri de coroane și slujbe de pomenire de Ziua Eroilor la Târgu Frumos

Marius Parteni

Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a împlinit 64 de ani

Redacția
Încarcă...