Național

Seară neagră pentru fotbalul românesc – FCSB, CSU Craiova și Sepsi, eliminate de kazahi, albanezi și slovaci / Profeția lui Marius Șumudică

Trei, Doamne, şi toate trei! România a rămas fără reprezentate în Conference League, după ce FCSB, CSU Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe au fost eliminate în turul doi preliminar de Șahtior Karagandy (Kazakhstan), KF Laci (Albania), respectiv Spartak Trnava (Slovacia).

Șahtior Karagandy vs FCSB 2-2 la general (5-3 la loviturile de departajare)

FCSB a fost eliminată de Șahtior Karagandy la penaltiuri (5-3). La sfârșitul minutelor regulamentare, roș-albaștrii erau la egalitate la general, 2-2, dar au ratat prin Moruțan la loviturile de departajare și au părăsit prematur competiția.

FCSB câștigase turul de pe Arena Națională în fața echipei din Kazakhstan cu 1-0, dar nu a reușit să mențină avantajul în retur.

Gabyshev (’11) a deschis scorul pentru Karagandy după o gafă a portarului Andrei Vlad. Coman (‘76) a egalat, dar roș-albaștrii s-au văzut din nou conduși după reușita lui Tattybayev (‘90+1).

În prelungiri, nicio echipă nu a mai înscris, iar calificarea s-a tranșat la penaltiuri. Moruțan a ratat, iar Vlad nu a reușit să apere nicio lovitură de departajare, astfel că FCSB a fost eliminată din preliminariile Conference League.