RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

România va construi prima infrastructură naţională dedicată inteligenţei artificiale. Ce este AI Factory

Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare în Informatică Bucureşti şi Politehnica Bucureşti vor construi prima infrastructură naţională dedicată inteligenţei artificiale – RO AI Factory.

România, una dintre țările care vor găzdui centre AI/FOTO: Shutterstock

România, una dintre țările care vor găzdui centre AI/FOTO: Shutterstock

România fda fostselectată printre cele şase ţări europene care vor găzdui centre AI în cadrul iniţiativei EuroHPC – AI Factories, a anunţat, sâmbătă, europarlamentarul PSD Victor Negrescu.

  

Acesta a vorbit prima dată despre acest obiectiv în cadrul Romanian Digital Day, eveniment organizat la Parlamentul European, organizat pentru a aduce împreună experţi, instituţii şi decidenţi europeni în jurul ideii ca România să devină un actor cheie în transformarea digitală a Europei, scrie News.

”Eram îngrijorat că România nu a fost în stare să facă acest pas după mai multe încercări ratate. Am decis să nu stau ca alţii şi doar să constat, am iniţiat şi organizat, împreună cu parteneri de încredere şi profesionişti de excepţie de la Politehnica Bucureşti (Mihnea Costoiu), ICI Bucureşti (Victor Vevera), IMM România (Florin Jianu), Transilvania DIH (Bianca Muntean) şi UEFISCDI (Adrian Curaj) o serie de întâlniri naţionale de lucru, începând din luna mai, pentru a construi o platformă solidă de cooperare,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

GRAFIC Ce faci dacă ai simptome de COVID? Pașii pe care trebuie să îi urmeze fiecare persoană pentru testare și tratament

Redacția

De ce like-urile și inimile de pe Facebook ne controlează emoțiile?

Redacția

Kelemen anunţă consens legat de SIIJ: Ne-am înţeles. Am discutat că se va găsi printr-un act normativ, la nivel de lege, desfiinţarea şi reorganizarea activităţii

Redacția
Încarcă...