Europarlamentarul Rareș Bogdan așteaptă un anunț privind acordul Austriei pentru o aderare completă la Schengen din partea cancelarului Karl Nehammer, care va participa în perioada 6-7 martie la Congresul PPE de la București.
Europarlamentarul susține că se poate obține un acord anul acesta FOTO Facebook
„Sigur că mi-ar place foarte mult ca, în momentul când veţi face emisiuni, probabil, cu toţi cei 13 şefi de stat şi de guvern care vin la Bucureşti între 6 şi 8 (…) să putem să avem şi un anunţ excepţional. Nu ştiu dacă se va reuşi acest lucru. Nu ascund că lucrăm la asta, încercăm să obţinem o negociere, că, dacă tot vine Karl Nehammer şi îl vedem la faţă, măcar să vină şi cu un anunţ, să nu vină doar cu ideea de a-l înjura”, a spus prim-vicepreşedintele PNL Rareș Bogdan în cadrul unui interviu pentru Antena 3 CNN.
Potrivit europarlamentarului, aderarea completă la spațiul de liberă circulație european poate fi obținută anul acesta. „Poate fi 2024 cu un anunţ prietenos făcut de liderii partidului de guvernământ din Austria, chiar la Congresul de la Bucureşti (…) Nu vreau să creez aşteptare”, a mai spus europarlamentarul.
» Citește continuarea pe pagina autorului


