News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Ploaia de METEORIȚI care se poate observa de pe cerul României. Lyridele pot fi văzute destul de rar

Ploaia de meteoriţi Lyrid va atinge apogeul în primele ore ale dimineţii de duminică, când până la 18 meteori pe oră vor străbate cerul Marii Britanii.

Vor fi meteori strălucitori şi rapizi, unii cu trenuri, sau dâre de rocă vaporizată, potrivit Observatorului Regal Greenwich.

Spectacolul va atinge apogeul în primele ore ale zilei de duminică, 23 aprilie, şi va fi vizibil până în zori, în Marea Britanie.

Va fi activ între 14 şi 30 aprilie, dar în noaptea de sâmbătă spre duminică dimineaţa va fi cea mai bună şansă de a fi văzut.

  

„Cel mai bun moment pentru a le vedea este după miezul nopţii, într-o noapte fără lună, cu cât mai puţină poluare luminoasă posibil.

Veţi avea nevoie de un loc confortabil unde să vă aşezaţi, deoarece această ploaie produce doar aproximativ 20 de meteori pe oră, dacă sunteţi norocoşi!”, a declarat Don Pollacco, profesor de fizică la Universitatea din Warwick.

Cel mai important lucru este să găsiţi un loc întunecat, cu o vedere neobstrucţionată a cerului.

Din fericire, apogeul are loc imediat după luna nouă, astfel încât poluarea luminoasă de la lună nu va strica priveliştea.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Keith Kellogg demisionează din funcția de emisar special al SUA, fiind scos din negocierile de pace de către Trump din cauza legăturilor cu Zelenski

Redacția

Novavax a început testarea clinică a unui vaccin combinat, antigripal și anti-Covid

Redacția

Un bărbat din Marea Britanie a fost internat cu Covid-19 timp de 10 luni, fiind unul dintre cele mai grave cazuri din lume

Redacția
Încarcă...