An de an din bugetul țării ajung la Pașcani câteva miliarde de lei pentru lucrări de sistematizare la zona din jurul Primăriei municipiului. Acestea sunt parte componentă a ceea ce reprezintă amenajarea noului sediu administrativ, a Sălii Multifuncționale și zonei aferente construcției. Un proiect amplu pentru care s-au tocat până în prezent circa 25 milioane de lei.
Anul acesta consilierii locali, în ședința din luna martie au aprobat indicatorii tehnici ai investiției, la propunerea primarului Dumitru Pantazi, fără obiecții importante. Toți s-au legat de faptul că lucrările la acest proiect sunt începute de mulți ani, și au acceptat prin votul lor ca să se mai cheltuie câteva zeci de miliarde lei vechi pe lucrări în zona exterioară a sediului Primăriei. Vorbim de un gard de protecție, stâlpi de iluminat și pavimente, borduri, bănci, jardiniere, spații verzi și amenajări florale, alei pietonale și o fântână arteziană, în total lucrări de aproximativ 5 milioane lei (50 miliarde lei vechi). Numai pentru fântâna arteziană se vor cheltuit 8 miliarde lei vechi.
Newspascani.com și Actualitatea Tv au prezentat pe larg acest subiect, sumele de bani alocate fiind ulterior obiectul altor articole de presă. După acestea se pare că s-a sesizat și primarul Dumitru Pantazi. Viceprimarul Vasile Axinte ne-a declarat că la această oră lucrările sunt sistate deaorece constructorul nu a prezentat un proiect al zonei."Am cerut și noi să vedem pentru ce se cheltuie atâtea miliarde cum ați scris și în presă. Trebuia să ni se prezinte un plan de lucrări, dar au venit cu un plan general, și atât. Cred că lucrează și acum la ce trebuie să facă în această zonă", ne-a explicat viceprimarul Vasile Axinte. Menționăm faptul lucrările au fost sistate în zonă, asta și după ce preoții care se ocupă de construcția Catedralei au solicitat să nu le fie stricată intrarea în viitorul lăcaș de cult.
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


