RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Noul elev al lui Patrick Mouratoglou, campion la ATP Stockholm / L-a învins în finală pe Stefanos Tsitsipas

​Chiar dacă Simona Halep este suspendată provizoriu după ce a fost testată pozitiv la roxadustat, Patrick Mouratoglou are motive de bucurie în circuitul ATP. Holger Rune, noul elev al francezului, a câștigat turneul „ATP 250” de la Stockholm, după ce l-a învins în finală pe Stefanos Tsitsipas.

Holger RuneFoto: Fredrik Persson / AP / Profimedia

Holger Rune l-a învins pe Stefanos Tsitsipas în finala ATP Stockholm

  

Aflat pe locul 27 în clasamentul mondial, Rune s-a impus după o oră și 34 de minute în fața principalului favorit, scor 6-4, 6-4.

Pe parcursul competiției din Suedia, Holger (favorit 7) i-a mai învins pe Thiago Monteiro (61 ATP), Cristian Garin (89 ATP), Cameron Norrie (14 ATP / 2) și Alex De Minaur (23 ATP / 5).

Grație triumfului de la Stockholm, Rune (sfertfinalist la Roland Garros 2022) va urca trei poziții în ierarhia ATP, până pe locul 24 (cea mai bună clasare din carieră).

Acesta este al doilea titlu din palmaresul danezului în vârstă de 19 ani, care s-a mai impus în acest an la Munchen (a mai ajuns și în finala de la Sofia).

Patrick Mouratoglou îl aseamănă pe Holger Rune cu Carlos Alcaraz

Patrick Mouratoglou și Holger Rune au început colaborarea după ce Simona Halep a fost operată la nas (fosta lideră WTA a fost între timp suspendată fiind testată pozitiv cu roxadustat).

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Care este legătura dintre alimentele ultraprocesate și insomnie?

Redacția

Adolescent ucis cu o armă de foc de un coleg, la o școală din  Offenburg, Germania

Redacția

Armata chineză și cea rusă au în comun o potențială slăbiciune, indică un raport american

Redacția
Încarcă...