
Polițiștii Secției nr. 10 Rurală Ruginoasa, din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție al Județului Iași, au demarat o anchetă după apariția în spațiul public a imaginilor difuzate de NewsPascani.com, de la finalul meciului Unirea – CSM Pașcani.
Biroul de Presă din cadrul IPJ Iași ne-a precizat astăzi că polițiștii s-au autosesizat și au luat deja primele măsuri.
“În urma conflictului ce a avut loc la meciul de fotbal din data de 26 martie a.c., pe stadionul din comuna Ruginoasa, polițiștii Secției nr. 10 Poliție Rurală Ruginoasa s-au sesizat din oficiu sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe, persoana bănuită de comiterea faptei fiind identificată la scurt timp, iar cercetările continuă. De asemenea, în urma verificărilor efectuate au fost identificate persoanele implicate în scandal: bărbați cu vârste cuprinse între 27 ani și 53 de ani, aceștia fiind sancționați contravențional conform Legii nr. 4/2008, privind organizarea competițiilor și a jocurilor sportive și Legii nr. 61/1991“, ne-a precizat Ciobanu Adina, purtător de cuvânt al IPJ Iași.
NewsPascani.com a intrat astăzi în posesia unor noi imagini video care arată un alt act de violență. Protagonistul este căpitanul echipei Unirea, Ștefan Florea. În timpul jocului, acesta îi aplică un cot în mandibulă jucătorului Marian Mihăilă. Acesta din urmă cade din picioare, dar brigada de arbitri nu intervine. Sportivul de la CSM Pașcani nu a mai continuat meciul și a fost înlocuit. De parcă nu s-ar fi întâmplat ceva, căpitanul celor de la Unirea Ruginoasa, un fotbalist lăudat în trecut de jurnaliștii noștri pentru tehnica și execuțiile sale, nici măcar nu s-a apropiat să vadă cum se simte jucătorul advers.
Răzvan Boroeanu, antrenorul celor de la CSM Pașcani, ne-a declarat astăzi, printr-un mesaj telefonic, că este inadmisibil tot ceea ce se va întâmpla. Mai mult sportivul acidentat va merge la investigații medicale, iar jucătorii agresați vor depune plângeri la Poliție.
“Chiar este inadmisibil și suburban ce s-a întamplat la jocul de la Ruginoasa. Marian Mihailă a ieșit de pe teren cu mandibula sărită, după un cot intenționat aplicat de căpitanul lor, Florea, faptă care nu a fost sancționată cu cartonaș roșu de arbitru, în contextul în care nouă ne-a eliminat gratuit un jucător pentru două galbene acordate foarte ușor. Căpitanul nostru, Paul Ungureanu, la finalul jocului a fost lovit de două ori peste față de Cosmin Ungureanu, componentul formației din Ruginoasa, care este și profesor de sport, fapt care a dus la instigarea așa zișilor oameni din tribună, care au intrat pe teren cu o ură inimaginabilă asupra unor copii cu media de vârstă de 18 ani. Portarul nostru a fost lovit de două ori cu pumnul în figură de un om al muncii. Nu a fost nici un polițist care să asigure paza și ordinea! În afară de Silviu Cernăuțanu, nici un oficial al echipei gazdă nu a încercat să calmeze spiretele! Fac un apel către organele abilitate să se autosesizeze, iar comisiile de disciplină din cadrul AJF Iași să își facă datoria, pentru ca astfel de incidente primitive să nu mai aibă loc. Părerea mea este că asemenea comportamente nesportive trebuie sancționate drastic și fără milă! Iar domnul Cernăuțanu, minte când spune că jucătorii noștri au arătat semne obscene”, a comentat antrenorul CSM Pașcani.
Tot ceea ce s-a întâmplat la finalul meciului se va judeca la nivelul comisiei de disciplină din cadrul AJF Iași. Mulți dintre cei care au lăsat comentarii la articolele de presă dau vina și pe reprezentanții AJF Iași, pentru modul cum se implică în coordonarea competițiilor sportive și delegarea arbitrilor la meciuri.
NewsPascani.com va trimite către Federația Română de Fotbal toate aceste înregistrări video și articolele de presă, de la care așteptăm un punct de vedere cu privire la măsurile dispuse la nivelul asociației sportive.
De asemenea, prin intermediul acestui articol, adresăm public invitația președintelui Asociației Județene de Fotbal Iași, Sorin Boca, de a fi prezent într-o emisiune la postul de televiziune Actualitatea Tv, în care să vorbească despre tot ceea ce face instituția pe care o reprezintă pentru fotbalul ieșean.



