
Trecerile de pietoni din proximitatea instituțiilor de învățământ ce sunt situate pe străzi cu un trafic ridicat de mașini reprezintă o problemă de siguranță a copiilor, dar și de fluidizare a traficului rutier. Problema este cunoscută de către primarul Marius Pintilie, însă acesta a explicat că dorința sa de a monta semafoare la trecerile de pietoni din preajma școlilor se lovește de lipsa de personal.
O soluție de moment este cea în care patrule de polițiști locali să monitorizeze la orele de vârf zona acestor treceri de pietoni, însă de multe ori nici aceștia nu sunt disponibili.
„Voi face tot posibilul, cu Poliția Locală dacă nu au intervenții să fie prezenți la ora 12 fără ceva, până la 12 și ceva la Școala 3. Este o sarcină cu caracter permanent. Deci cei de la Poliția Locală o au în permanență în atribuții. Mai sunt situații în care trebuie să pleci pentru că te sună de la 112 când este o situația în care trebuie să intervii și atunci ei nu pot să stea acolo. Dacă aș mai avea niște oameni în plus aș mai face celelalte proiecte pe care mi le doresc și eu de 2-3 ani de zile: semafoarele de la instituțiile de învățământ: în primul rând „Iordache Cantacuzino” și „Miron Costin”. Problema este că avem foarte puțini oameni la primărie și foarte multe proiecte pe care trebuie să le ducem înainte. Nu mai avem cu cine să facem acte” a declarat Marius Pintilie, primarul Municipiului Pașcani.
Menționăm că municipalitatea are pe stoc mai multe sisteme de semaforizare care au fost dezasamblate de intersecțiile semaforizate ce au fost înlocuite cu sensuri giratorii, astfel că eventualele lucrări de reinstalare a acestora la instituțiile de învățământ ar avea un cost diminuat.


