Curtea Constituțională a decis să supraimpozitarea a frânat dezvoltarea energiei regenerabile. Foto: Chernetskaya | Dreamstime.com
Ministerul Energiei recunoaște că va trebui să restituie banii din supraimpozitarea producătorilor de electricitate, după ce Curtea Constituțională a decis că această măsură nu este constituțională. Reprezentanții statului precizează că nu întreaga sumă încasată în ultimii doi ani va fi dată înapoi. Tot ei spun însă că în acest moment nu poate fi estimată valoarea pe care statul va trebui să o returneze.
„Ministerul Energiei precizează că suma de 27 de miliarde de lei vehiculată în anumite articole de presă, reprezentând “suma de restituit” operatorilor economici, este una eronată. Autorii unor asemenea articole s-au referit, în mod greșit, la întreaga sumă virată în ultimii 2 ani în Fondul pentru Tranziție Energetică – sumă care nu va fi restituită în integralitate operatorilor economici”, spune instituția.
Dispozițiile declarate neconstituționale nu vor mai fi aplicabile în cauza în care a fost invocată excepția de neconstituționalitate și nici în cauzele aflate pe rol în fața instanțelor judecătorești în care aceste dispoziții sunt relevante, au completat juriștii ministerului.
„Prin urmare, doar operatorii economici care au formulat excepții de neconstituționalitate cu același obiect declarat neconstituțional de Curte sau care au litigii în curs având ca obiect restituirea sumelor din Fondul pentru Tranziție Energetică vor putea eventual beneficia de recuperarea acestor sume,
» Citește continuarea pe pagina autorului


