Israelul se apropie de un acord cu grupul islamist palestinian Hamas, iar vineri ar putea avea loc, la Paris, o reuniune a șefilor serviciilor secrete, pentru stabilirea detaliilor, conform unor oficiali guvernamentali.
”Există încercări de promovare a unui nou acord pentru eliberarea ostaticilor și există semnale inițiale privind posibile progrese. Nu vom înceta eforturile de găsire a unei soluții și nu vom pierde nicio oportunitate de readucere acasă a ostaticilor”, a declarat Benny Gantz, ministru fără portofoliu în guvernul de uniune națională format de premierul Benjamin Netanyahu după atacurile islamiste din 7 octombrie 2023, soldate cu aproximativ 1.200 de morți.
Guvernul israelian așteaptă progrese de la o reuniune aflată în curs la Cairo, la care participă Ismail Haniyeh, liderul Biroului politic al mișcării islamiste Hamas.
Dacă vor fi primite semnale favorabile din partea Hamas, vineri va avea loc la Paris o nouă reuniune la care vor participa directorul Agenției Centrale pentru Informații din SUA (CIA), William Burns, directorul Serviciului israelian Mossad, David Barnea, șeful Serviciului egiptean de informații, Abbas Kamel, și premierul Qatarului, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, conform postului israelian Channel 12.
Negocierile vizează un armistițiu temporar între Israel și grupul islamist Hamas,
» Citește continuarea pe pagina autorului


