News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Industria auto germană: „Producția europeană de mașini ar putea fi afectată de noua criză a semiconductorilor”

 • Asociația Industriei Auto din Germania (VDA) a anunțat că producția de mașini la uzinele din Europa ar putea fi restricționată sau chiar întreruptă temporar în perioada imediat următoare din cauza lipsei de semiconductori furnizați de Nexperia. 

 • Nexperia este un producător de semiconductori cu sediul în Nijmegen (Țările de Jos) deținut integral de compania chineză Wingtech Technology. Nexperia produce milioane de semiconductori pe an care sunt utilizați de constructorii auto europeni pentru comutatoare sau funcții ale volanului.

 • În septembrie 2025, Nexperia a fost plasată de Statele Unite pe o „listă neagră” pentru a interzice practic exporturile acestui producător în SUA, pe fondul tensiunilor dintre SUA și China pe tema taxelor vamale. 

  

 • Guvernul din Țările de Jos a profitat de situație pentru a prelua controlul asupra Nexperia „din motive de securitate națională”. În replică, statul chinez a interzis în 4 octombrie exportul de materii prime către Nexperia pentru producția de semiconductori. 

 • Întrucât nu mai are materie primă, Nexperia nu mai poate onora comenzile constructorilor auto pentru semiconductori. Potrivit unor informații neoficiale, furnizorii de componente se vor confrunta cu o lipsă de semiconductori în aproximativ o săptămână,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Înot: Un fost campion al lumii se va dopa pentru a bate recordul mondial: „Banii joacă un rol important”

Redacția

Premierul Ciolacu, scrisoare pentru prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez: Contez pe sprijinul activ al Președinției spaniole pentru aderarea României la Schengen

Redacția

Cum descrie presa ungară naționala României după evoluția de la EURO 2024

Redacția
Încarcă...