Grecia nu ia în calcul reinstaurarea unui lockdown total în țară, însă pregătește noi restricții pentru persoanele nevaccinate. Astfel, luni, autoritățile de la Atena au transmis, încă o dată, că toți „nevaccinații” riscă să nu beneficieze de circumstanţe atenuante în implementarea planului de criză de combatere a coronavirusului.
Acest plan despre care tot vorbesc politicienii eleni va fi aplicat din toamnă.
Noile măsuri, anunțate marți, 24 august
Mulți cetăţeni greci resping vaccinarea împotriva virusului SARS-CoV-2, a declarat purtătorul de cuvânt al guvernului, Giannis Oikonomou. Motivele lucru sunt cunoscute, dar nu sunt acceptate de comunitatea ştiinţifică, de majoritatea cetăţenilor sau de guvern, a continuat el. „Societatea nu poate aşteapta şi în special nu poate fi ţinută ostatică de astfel de opinii”.
Marţi, 24 august, guvernul elen va anunţa noi măsuri anticoronavirus pentru această toamnă.
23 Aug, 18:02 | Știri externe
23 Aug, 17:59 | Știri externe
23 Aug, 12:37 | Știri externe
În contextul creşterii numărului de cazuri de COVID-19, Atena este într-o situaţie dificilă. Totuşi, guvernul a subliniat în mai multe rânduri că nu vrea să impună un nou „lockdown”.
» Citește continuarea pe pagina autorului


