RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Executivul anunţă că va lua măsuri după motivarea CCR privind decizia asupra măştilor de protecţie. Renate Weber: Deciziile CCR produc efecte pentru viitor

„Deciziile CCR nu se pot pune în discuţie, dar aşteptăm motivarea şi de îndată Guvernul va lua o decizie în conformitate”, a transmis, marţi, Executivul, referindu-se la decizia CR cu privire la portul măştii în spaţii deschise.  

Avocatul Poporului, Renate weber, a explicat, la Antena 3, că decizia Curţii Constituţionale nu analizează fondul Ordonanţei de Urgenţă, ci doar faptul că a lipsit avizul Consiliului Legislativ. 

„Trebuie să înţelegem că în momentul în care Curtea spune că Ordonanţa este neconstituţională în totalitate ceea ce rămâne în vigoare este Legea 55 care prevede obligativitatea purtării măştilor în staţii închise, spaţii comerciale, la locul de muncă. Deci singurul lucru care se schimbă este purtarea măştii în spaţiul deschis, adică afară, dar asta nu începând de astăzi. Va trebui mai întâi să aşteptăm motivarea deciziei CCR care va fi publicată în Monitorul Oficial. O să dureze o perioadă de timp, eu simt că ca coincide cu momentul în care şi autorităţile au spus că vor adopta o serie de relaxări”, a declarat Renate Weber.  

Avocatul Poporului a precizat că decizia CCR nu va mai produce efecte de la momentul publicării motivării în Monitrul Oficial.  

  

„Curtea Constituţională prin decizia sa produce efecte pentru viitor.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

EXCLUSIV Statul român a pierdut un proces la Washington inițiat de proprietarul unui parc eolian din Dobrogea. Valoarea despăgubirilor cerute este de aproape 200 milioane euro

Redacția

PNL a depus în Parlament un proiect de lege care prevede deduceri fiscale atât pentru familiile cu copii, cât şi pentru cei care au persoane aflate în întreţinere

Redacția

Versiune blindată pentru Škoda Kodiaq

Redacția
Încarcă...