News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Efectele „brain rot”: Cum ne afectează creierul conținutul oferit la infinit de rețelele sociale

„Brain rot / Putregai cerebral” a fost desemnat cuvântul Oxford al anului 2024 în urma unui vot public la care au participat peste 37.000 de persoane. Oxford University Press definește conceptul ca fiind „presupusa deteriorare a stării mentale sau intelectuale a unei persoane, privită în special ca rezultat al consumului excesiv de materiale (acum în special conținut online) considerate a fi triviale sau lipsite de provocare”, scrie El Pais.

Potrivit experților lingvistici de la Oxford, termenul reflectă preocupările din ce în ce mai mari cu privire la „impactul consumului excesiv de conținut online de slabă calitate, în special pe social media”. Frecvența utilizării termenului a crescut cu 230% între 2023 și 2024.

Dar brain rot nu este doar o ciudățenie lingvistică. În ultimul deceniu, studiile științifice au arătat că consumul excesiv de conținut nesănătos – inclusiv știri senzaționaliste, teorii ale conspirației și divertisment lipsit de conținut – ne poate afecta profund creierul. Cu alte cuvinte, „putregai” s-ar putea să nu fie o exagerare atât de mare atunci când vine vorba de a descrie impactul conținutului online de calitate scăzută.

Cercetări realizate de instituții prestigioase precum Harvard Medical School, Universitatea Oxford și King’s College din Londra – citate de The Guardian – arată că consumul de social media poate reduce materia cenușie,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Planul Italiei de a declara că rezerva uriașă de aur a țării aparține „poporului” naște îngrijorări

Redacția

PNL, reacție la remarcile liderului PSD Paul Stănescu privind rotația guvernamentală: Noi nu intrăm în discuţii şi renegocieri de funcţii. Vrem respectarea protocolului pentru că asta am promis în faţa românilor

Redacția

Aprecieri neașteptate: Putin îl compară pe Musk cu un pionier sovietic: „Știți, există un om – trăiește în Statele Unite – Musk…”

Redacția
Încarcă...