RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Echipa Red Bull F1, suspectată că a trişat. Ar fi folosit un dispozitiv controversat, interzis de regulament

Cu două zile înainte de Marele Premiu de Formula 1 de la Austin (SUA), monopostul Red Bull stârneşte controverse. În urma suspiciunilor FIA, echipa austriacă a recunoscut că deţinea un sistem ilegal de îmbunătăţire a aerodinamicii, dar insistă că nu l-a folosit, relatează RMC Sport.

După ultimul Mare Premiu, din Singapore, din 22 septembrie, mai multe echipe au alertat FIA cu privire la posibila utilizare a unui sistem ilegal pentru îmbunătăţirea aerodinamicii.

Forul de conducere al Formulei 1 a avut îndoieli serioase. Deşi nu au fost divulgate nume, Red Bull a recunoscut existenţa unui dispozitiv care reglează înălţimea maşinii în partea din faţă a podelei acesteia.

Acesta ar putea fi reglat din interiorul cockpitului, sau eventual de către un mecanic în timpul pregătirilor dinaintea cursei. 

  

Dar ce beneficiu ar aduce acest lucru maşinii? Un avantaj aerodinamic semnificativ şi o gestionare mai uşoară a combustibilului în funcţie de distanţele cursei. Problema: regula „parc ferme” interzice orice modificare de acest tip după începerea calificărilor.

„Sistemul există, dar este inaccesibil”

La începutul sezonului, nimeni nu a putut face faţă monopostului Red Bull 20, iar Max Verstappen a câştigat şapte din primele zece Grand Prix-uri.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

20 de ani de euro: Dacă nu ar fi făcut parte din zona euro, Grecia ar fi avut o datorie publică de peste 1.000 de miliarde de euro

Redacția

Președintele Nicușor Dan reafirmă „seriozitatea României față de investitorii străini”, după decizia Fitch privind ratingul României

Redacția

Clivajele social-ideologice ale Bucureştiului şi ce înseamnă ele pentru ţară

Redacția
Încarcă...