News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Desființarea Ministerului Energiei, o bucurie pentru „băieții deștepți”, spune Dumitru Chisăliță, Asociația Energia Inteligentă

Dumitru Chisăliță, Presedintele Asociatiei Energia Inteligenta, Foto: Asociația Energia Inteligentă

Dumitru Chisăliță, Presedintele Asociatiei Energia Inteligenta, Foto: Asociația Energia Inteligentă

Desființarea Ministerului Energiei ar fi o mare greșeală în pragul liberalizării pieței și al exploatărilor de gaze din Marea Neagră și într-un moment critic când suntem cu importurile de electricitate la maximul istoric. O astfel de măsură ar bucura „băieții deștepți” din energie, care doresc accesul la energie ieftină, spune Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă.

„Am sperat că, urmare a cutremurului acestor alegeri, să se producă o minimă schimbare la nivelul modului de a face politică în România. Marea schimbare se pare că se limitează la propunerea de desființare a Ministerului Energiei și ceva reduceri de secretari de stat!!! Din nou facem ministerele după chipul, asemănarea și mai ales dorința unor oameni și nu după necesitățile efective din teren”, spune el.

  

Ministerul Energiei a fost înființat în anul 2015 după ce din anul 2013 a funcționat o struțo-cămilă Departamentul Energiei în cadrul Ministerului Economiei,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Mircea Geoană, despre candidatura la prezidenţiale: „La nivel personal, decizia mea este luată”

Redacția

O singură mutație ar putea transforma gripa aviară într-o nouă pandemie

Redacția

Declarația unică 2025: Plafoanele și salariul minim luat în calcul pentru plata CAS și CASS pentru veniturile din 2024

Redacția
Încarcă...