Judecătorii constituționali au respins proiectul care modifică condițiile de pensionare ale magistraților, iar acum, dincolo de controversele privind motivele CCR, dacă acestea sunt pe fond sau pe procedură, opinia judecătorilor constituționali poate schimba procesul de legiferare. Hotărârea cu privire la inițiativă va fi clară însă abia în momentul publicării motivării acestei decizii.
FOTO Inquam / Octav Ganea
Pe viitor, acest aviz care a lipsit va trebui așteptat cele 30 de zile de către parlamentari sau guvernanți. Comunicatul dat de CCR, care invocă lipsa avizului CSM, indică o nouă direcție de abordare, însă lipsa motivării nu permite încă trasarea unei concluzii clare, „dar, în principiu orice proiect de lege care va fi depus și va viza zona de competență sau puterea judecătorească va trebui să rămână în afara procedurii până când se scurge acest termen de 30 de zile”, explică liderul liberalilor Gabriel Andronache, membru al comisiei juridice din Camera Deputaților.
„Indiferent că vom vorbi despre un proiect de lege al Guvernului sau de o propunere legislativă pe cale parlamentară, toate care vizează zona de competență a puterii judecătorești sau organizarea puterii judecătorești, va trebui să aștepte termenul acesta de 30 de zile.
» Citește continuarea pe pagina autorului


