NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sănătate

Coronavirus: Agenţia Europeană pentru Medicamente aprobă booster-ul Pfizer adaptat la variantele BA.4/5

agentia-americana-pentru-medicamente-autorizeaza-vaccinarea-cu-doze-booster-pfizer-biontech-pentru-tinerii-de-16-si-17-ani

Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) a recomandat o doză de rapel (booster) împotriva COVID-19 concepută pentru a contracara variantele Omicron BA.4/5, luni, la câteva zile după ce a aprobat două boostere adaptate contra variantei BA.1, mai veche, informează Reuters.

Cea mai recentă recomandare este pentru un aşa-zis vaccin bivalent dezvoltat de Pfizer şi BioNTech, care ţinteşte BA.4/5, precum şi tulpina virusului care a apărut iniţial în China în decembrie 2019.

La începutul acestei luni, EMA a aprobat vaccinurile Pfizer-BioNTech şi Moderna actualizate împotriva BA.1.

Advertisements

În ultimele luni, oficialii UE au dat semnale că sunt deschişi la utilizarea iniţială a vaccinurilor care vizează varianta mai veche BA.1, în contextul în care dezvoltarea celor ce ţintesc în mod specific variantele Omicron mai noi, BA.4/5, sunt în urmă.

Advertisements
  

radio iasi

Advertisements
Advertisements

Related posts

337 de cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore. Bilanțul ajunge la 7.216. La Terapie Intensivă sunt 245 de pacienți

Redacția

60% dintre ieşenii pozitivi au fost recent pe Litoral. Familii întregi, internate în spital

Redacția

Tu știi ce mănânci? Citește pe etichetă! E-ul cu potențial cancerigen, pe care îl găsești în brânză, pește sau carne

Redacția
Încarcă...