News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Comisia Europeană INTERZICE angajaților să folosească TikTok. Măsura, luată pentru a evita „potenţiale ameninţări la adresa securităţii cibernetice”

Comisia Europeană va interzice personalului său să folosească TikTok, în contextul în care guvernele occidentale îşi exprimă îngrijorarea în materie de siguranţă şi securitate în legătură cu utilizarea tot mai frecventă a aplicaţiei de socializare deţinută de chinezi.

Joi, personalului din cadrul organismului executiv al UE i s-a cerut să dezinstaleze cât mai curând posibil aplicaţia TikTok de pe toate dispozitivele corporative şi personale care utilizează aplicaţiile comisiei, relatează Le Figaro.

Începând cu 15 martie, personalului i s-a spus că aplicaţii precum Skype for Business sau e-mailul intern al comisiei nu vor mai fi disponibile pe dispozitivele care continuă să utilizeze TikTok.

Măsura „are ca scop protejarea datelor şi sistemelor comisiei de potenţiale ameninţări la adresa securităţii cibernetice”, potrivit unui e-mail al personalului consultat de Financial Times.

  

Comisia a confirmat măsura în cursul zilei de joi, afirmând că „a cerut tuturor colegilor care au aplicaţia instalată pe dispozitivele corporative şi pe dispozitivele personale înscrise în serviciul de dispozitive mobile al comisiei să dezinstaleze aplicaţia”.

Interdicţia subliniază temerile guvernelor occidentale că platforma de socializare, deţinută de ByteDance, cu sediul la Beijing, ar putea fi folosită pentru a colecta date despre cetăţenii lor şi pentru a împărtăşi informaţii cu guvernul chinez.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

GREVĂ în transportul feroviar din Italia. Care sunt recomandările MAE pentru cetățenii români

Redacția

Associated Press: Discursul combativ și pasional al lui BIDEN despre Starea Națiunii este un apel adresat bazei electorale

Redacția

Cercetătorii NASA au descoperit „Al nouălea cer”

Redacția
Încarcă...