Premierul Ilie Bolojan a afirmat sâmbătă, la Chişinău, că 23 august este o zi nefastă în istorie deoarece prin pactul Ribbentrop-Molotov din 1939 două regimuri dictatoriale au decis să îşi impună voinţa nedreaptă asupra altor popoare europene. Bolojan a precizat că Republica Moldova are şansa reală să se desprindă definitiv de urmările acestui pact care a plasat-o în sfera de influenţă a Moscovei şi să se alăture popoarelor libere ale Europei, transmite News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media – articolul continuă mai jos –
Ilie Bolojan a afirmat, sâmbătă, că România a realizat în Republica Moldova lucrări de infrastructură, a oferit resurse energetice şi a asigurat sprijin pentru cetăţenii moldoveni în perioade de criză
”Există o legătură deosebită şi unică între statele noastre. Noi în această parte de lume, suntem din aceeaşi vatră, suntem din acelaşi sânge. În ultimii 35 de ani, am transformat gardul de sârmă ghimpată într-un spaţiu al speranţei, al prieteniei şi solidarităţii. Astăzi firme moldoveneşti sunt prezente în România şi firme româneşti investesc în Republica Moldova. Avem legături multiple, infrastructură comună şi proiecte importante de dezvoltare. În ciuda celor care au dorit să ne îndepărteze unii de alţii,
» Citește continuarea pe pagina autorului


