News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Animalele prezintă un risc mai mare de extincţie în China decât în alte ţări ale lumii (studiu)

Animalele prezintă un risc mult mai mare de extincţie în China decât în alte ţări, în contextul în care habitatele lor sunt ameninţate de urbanizare şi de expansiunea activităţilor umane, potrivit unei evaluări a Guvernului chinez ce a fost publicată în această săptămână, informează Reuters și Agerpres.

ReptileFoto: BBC STUDIOS – Album / Album / Profimedia

În încercarea de a inversa daunele aduse mediului înconjurător de creşterea economică rapidă, China a înfiinţat parcuri naţionale, rezervaţii naturale şi o schemă ecologică de tip „linie roşie” pentru a pune habitatele vulnerabile la adăpost de activităţile umane, iar 30% din teritoriul ţării este în prezent protejat.

  

Însă un număr semnificativ de specii rămân în situaţii de risc ca rezultat al expansiunii urbane rapide, dezvoltării perturbatoare a infrastructurii şi exploatării animalelor, potrivit unui studiu ce a inclus mai mult de 4.300 de specii native, realizat de 213 experţi coordonaţi de Ministerul Ecologiei şi Mediului.

„Rezultatele arată că riscul de extincţie a vertebratelor din China este mult mai mare decât media mondială”, au precizat reprezentanţii ministerului chinez. „Extincţia speciilor şi evenimente de extincţie regională s-au produs în toate grupurile de animale”.

„Activitatea economică umană a schimbat caracteristicile terenului…

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ciolacu, despre modificarea PNRR: Deja europarlamentarii PSD şi PNL discută cu reprezentanţii UE despre optimizarea acestui program

Redacția

Violeta Alexandru, săgeţi pentru Cîţu: Când vine vorba despre rectificare, nu trebuie să pară că şi când ar fi o vânătoare de vrăjitoare

Redacția

StartupCafe.ro: Business CheckIn. Până la Barou, barista. Un tânăr din Timișoara și-a deschis cafenea lângă facultatea de Drept pe care o urma

Redacția
Încarcă...