News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Alegeri prezidențiale 2025, turul II. Polymarket indică o schimbare de lider: Nicușor Dan îl surclasează pe George Simion

În ultima zi de campanie electorală, George Simion a fost depășit de Nicușor Dan, pe platforma Polymarket, unde utilizatorii pot paria pe alegerile prezidențiale din România.

Nicușor Dan și George Simion Foto: Captură video dezbatere Euronews

Nicușor Dan și George Simion Foto: Captură video dezbatere Euronews

Datele de vineri, 16 mai, arată că Nicușor Dan are o șansă de 55% să câștige alegerile, în timp ce George Simion are o cotă de 46%.

  

Polymarket este o platformă de tip „prediction market”, unde oamenii pariază bani (prin criptomonede) pe rezultate ale unor evenimente politice, sociale sau economice. Utilizatorii pot paria, astfel, și pe alegerile prezidențiale din România. Cu cât mai mulți utilizatori pariază pe un scenariu, cu atât crește „cota” acelui rezultat. Cei care pariază pe Polymarket nu doar că pot miza pe victoria unui candidat, ci și pe înfrângerea acestuia.

Cotele pe Polymarket la data de 16 mai, ora 13:00 Foto: Polymarket

Cotele pe Polymarket la data de 16 mai, ora 13:00 Foto: Polymarket

Platforma a devenit cunoscută în urma alegerilor din SUA, acolo unde a prezis corect victoria lui Donald Trump.

Cu toate acestea, Polymarket îl dădea câștigător în primul tur al alegerilor prezidențiale pe Nicușor Dan. Rezultatul de pe 4 mai a arătat că estimările platformei Polymarket n-au fost conforme cu realitatea de la urne,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Iga Swiatek a câştigat pentru a treia oară consecutiv turneul de la Roland-Garros

Redacția

Tanczos Barna intervine în disputa „bani între rude”. Ce spune ministrul Finanțelor

Redacția

Populistul slovac de stânga Robert Fico anunță o coaliție de guvernare cu extrema dreaptă

Redacția
Încarcă...