NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Educație

5859 candidați înscriși la bacalaureat în județ. Vezi care sunt centrele de examinare din Pașcani

În județul Iași s-au înscris și vor susține probele din cadrul examenului de bacalaureat 5859 candidați. La nivelul județului Iași sunt organizate 41 de centre de examen, din care doar 5 centre au arondate și alte unități de învățământ.

Candidații au obligația de a verifica, în cursul zilei de duminică, la avizierul sau telefonic la secretariatul unității de învățământ unde au efectuat înscrierea, care este arondarea (dacă este cazul) și dacă opțiunile pentru cele 3 probe scrise sunt menționate corect în documentele afișate la unitatea școlară la care vor susține probele.

Accesul candidaților în centre, în fiecare zi de probă, are loc în intervalul orar 7:30-8:30, pe baza cărții de identitate sau a pașaportului. Proba scrisă începe la ora 9:00, iar durata probei este de 3 ore.

Elevii care la prezentarea în centrul de examen au o temperatură corporală ce depășește 37,3 grade C vor susține probele examenului într-o sesiune specială. Același lucru este valabil și pentru elevii care se află acum în izolare la domiciliu sau sunt spitalizați din cauza îmbolnăvirii cu noul coronavirus.

Precizăm faptul că în toate centrele de examen sunt asigurate condiții de igienă, iar fiecare elev care susține examenul în Municipiul Iași beneficiază, la fiecare probă, de 1 sticlă de apă plată oferită de Primăria Municipiului Iași.

Lista centrelor de examen:

NR CECentru de ExamenUnități arondate
1COLEGIUL NATIONAL, IASICOLEGIUL NATIONAL, IASI
2LICEUL TEORETIC „MIRON COSTIN”, IASILICEUL TEORETIC „MIRON COSTIN”, IASI
3SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SF. VASILE CEL MARE”, IASISEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SF. VASILE CEL MARE”, IASI
4LICEUL TEORETIC DE INFORMATICA „GRIGORE MOISIL”, IASILICEUL TEORETIC DE INFORMATICA „GRIGORE MOISIL”, IASI
5LICEUL TEORETIC „MIRON COSTIN”, PASCANILICEUL TEORETIC „MIRON COSTIN”, PASCANI
6COLEGIUL TEHNIC DE CAI FERATE „UNIREA”, PASCANICOLEGIUL TEHNIC DE CAI FERATE „UNIREA”, PASCANI
7COLEGIUL NATIONAL „COSTACHE NEGRUZZI”, IASICOLEGIUL NATIONAL „COSTACHE NEGRUZZI”, IASI
8COLEGIUL PEDAGOGIC „VASILE LUPU”, IASICOLEGIUL PEDAGOGIC „VASILE LUPU”, IASI
9LICEUL CU PROGRAM SPORTIV, IASILICEUL CU PROGRAM SPORTIV, IASI
10COLEGIUL TEHNIC „MIHAIL STURDZA”, IASICOLEGIUL TEHNIC „MIHAIL STURDZA”, IASI
LICEUL TEHNOLOGIC „PETRE P.CARP”, TIBANESTI
LICEUL TEHNOLOGIC UCECOM ”SPIRU HARET”, IASI
11LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI SI DE CONSTRUCTII, IASILICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI SI DE CONSTRUCTII, IASI
12LICEUL TEHNOLOGIC DE MECATRONICA SI AUTOMATIZARI, IASILICEUL TEHNOLOGIC DE MECATRONICA SI AUTOMATIZARI, IASI
13LICEUL TEHNOLOGIC, HIRLAULICEUL TEHNOLOGIC, HIRLAU
14LICEUL TEHNOLOGIC „DIMITRIE LEONIDA”, IASILICEUL TEHNOLOGIC „DIMITRIE LEONIDA”, IASI
15LICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL „MIHAIL KOGALNICEANU”, MIROSLAVALICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL „MIHAIL KOGALNICEANU”, MIROSLAVA
16COLEGIUL TEHNIC „ION HOLBAN”, IASICOLEGIUL TEHNIC „ION HOLBAN”, IASI
17COLEGIUL NATIONAL „STEFAN CEL MARE”, HIRLAUCOLEGIUL NATIONAL „STEFAN CEL MARE”, HIRLAU
18LICEUL TEHNOLOGIC „PETRU PONI”, IASILICEUL TEHNOLOGIC „PETRU PONI”, IASI
19LICEUL TEORETIC „DIMITRIE CANTEMIR”, IASILICEUL TEORETIC „DIMITRIE CANTEMIR”, IASI
20LICEUL TEORETIC „LASCAR ROSETTI”, RADUCANENILICEUL TEORETIC „LASCAR ROSETTI”, RADUCANENI
21COLEGIUL NATIONAL „MIHAI EMINESCU”, IASICOLEGIUL NATIONAL „MIHAI EMINESCU”, IASI
22LICEUL TEORETIC „ALEXANDRU IOAN CUZA”, IASILICEUL TEORETIC „ALEXANDRU IOAN CUZA”, IASI
23LICEUL TEHNOLOGIC „PETRU RARES”, TARGU FRUMOSLICEUL SPECIAL „MOLDOVA”, TG. FRUMOS
LICEUL TEHNOLOGIC „PETRU RARES”, TARGU FRUMOS
24LICEUL TEORETIC „ION NECULCE”, TARGU FRUMOSLICEUL TEORETIC „ION NECULCE”, TARGU FRUMOS
25LICEUL TEHNOLOGIC „HARALAMB VASILIU”, PODU ILOAIEILICEUL TEHNOLOGIC „HARALAMB VASILIU”, PODU ILOAIEI
26COLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV, IASICOLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV, IASI
27LICEUL TEHNOLOGIC „MIHAI BUSUIOC”, PASCANILICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC „NICOLAE IORGA”, PASCANI
LICEUL TEHNOLOGIC „MIHAI BUSUIOC”, PASCANI
28COLEGIUL TEHNIC „IOAN C. STEFANESCU”, IASICOLEGIUL TEHNIC „IOAN C. STEFANESCU”, IASI
29LICEUL TEHNOLOGIC DE ELECTRONICA SI TELECOMUNICATII „GHEORGHE MARZESCU”, IASILICEUL TEHNOLOGIC DE ELECTRONICA SI TELECOMUNICATII „GHEORGHE MARZESCU”, IASI
30COLEGIUL NATIONAL „MIHAIL SADOVEANU”, PASCANICOLEGIUL NATIONAL „MIHAIL SADOVEANU”, PASCANI
31LICEUL TEORETIC „BOGDAN VODA”, HALAUCESTILICEUL TEORETIC „BOGDAN VODA”, HALAUCESTI
32COLEGIUL NATIONAL „EMIL RACOVITA”, IASICOLEGIUL NATIONAL „EMIL RACOVITA”, IASI
LICEUL TEORETIC WALDORF, IASI
33LICEUL TEORETIC „VASILE ALECSANDRI”, IASILICEUL TEORETIC „VASILE ALECSANDRI”, IASI
COLEGIUL „RICHARD WURMBRAND”, IASI
34LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC DE TURISM, IASILICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC DE TURISM, IASI
35LICEUL TEHNOLOGIC, VLADENILICEUL TEHNOLOGIC, VLADENI
36COLEGIUL AGRICOL SI DE INDUSTRIE ALIMENTARA „VASILE ADAMACHI”, IASICOLEGIUL AGRICOL SI DE INDUSTRIE ALIMENTARA „VASILE ADAMACHI”, IASI
37COLEGIUL NATIONAL DE ARTA „OCTAV BANCILA”, IASICOLEGIUL NATIONAL DE ARTA „OCTAV BANCILA”, IASI
38COLEGIUL NATIONAL „GARABET IBRAILEANU”, IASICOLEGIUL NATIONAL „GARABET IBRAILEANU”, IASI
39LICEUL TEHNOLOGIC „VICTOR MIHAILESCU CRAIU”, BELCESTILICEUL TEHNOLOGIC „VICTOR MIHAILESCU CRAIU”, BELCESTI
40COLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE ASACHI”, IASICOLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE ASACHI”, IASI
41LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC „VIRGIL MADGEARU”, IASILICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC „VIRGIL MADGEARU”, IASI

Calendarul probelor de bacalaureat:

22 iunie 2020   Limba şi literatura română  – proba scrisă

24 iunie 2020    Proba obligatorie a profilului – proba scrisă

25 iunie 2020    Proba la alegere a profilului şi a specializării  – proba scrisă

30 iunie 2020    Afişarea rezultatelor – până la ora 12.00

30 iunie 2020    Depunerea contestaţiilor (16.00 – 20.00)

1 iulie 2020       Depunerea contestaţiilor (8.00 – 12.00)

1-4 iulie 2020   Rezolvarea contestaţiilor

5 iulie 2020       Afişarea rezultatelor finale

Calendarul probelor din sesiunea specială bacalaureat:

29 iunie-3 iulie 2020 – înscrierea candidaților

6 iulie 2020 – Limba şi literatura română  – proba scrisă

7 iulie 2020  – Proba obligatorie a profilului – proba scrisă

8 iulie 2020  – Proba la alegere a profilului şi a specializării  – proba scrisă

10 iulie 2020 – afișarea rezultatelor – până la ora 12.00

10 iulie 2020  – depunere contestații (14.00-19.00)

12 iulie 2020 – Afişarea rezultatelor finale

loading...
Advertisements

Related posts

Pașcani: Rezultate evaluare națională pe școli. O singură medie de zece

Redacția

Trei oameni de afaceri din oraş, în vizită la Colegiul „Mihail Sadoveanu”

Ema Roman

„Școala pentru valori autentice” dezvoltă politețea elevilor cu cerințe educative speciale

Redacția
Încarcă...