RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Ursula von der Leyen regretă îndepărtarea GEORGIEI de parcursul european /„Ușa UE rămâne deschisă”

Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, a exprimat regret, duminică seară, pentru criza politică din Georgia, unde au loc proteste violente după decizia Guvernului de amânare a negocierilor pentru integrarea țării în Uniunea Europeană.

”Regretăm îndepărtarea liderilor Georgiei de Uniunea Europeană și de valorile europene. Uniunea Europeană este alături de cetățenii Georgiei și de opțiunea lor pentru un viitor european. Ușa UE rămâne deschisă. Revenirea Georgiei la parcursul UE este în mâinile conducerii Georgiei”, a afirmat Ursula von der Leyen, într-un mesaj postat duminică seară pe platforma Instagram.

Guvernul de la Tbilisi este considerat pro-rus. Partidul de guvernământ, Visul Georgian, a proclamat victoria în scrutinul parlamentar desfășurat în octombrie, dar rezultatul este contestat de opoziția pro-europeană, care a denunțat fraude electorale.

Pe fondul contestațiilor, Parlamentul european a adoptat joi o rezoluție prin care a descris alegerile din Georgia ca fiind cea mai nouă etapă a ”înrăutățirii crizei democratice” de care este ”total responsabil” partidul de guvernământ.

  

Ca reacție, premierul Irakli Kobakhidze a anunțat decizia ”de a nu mai introduce pe agendă tema aderării Georgiei la UE până la sfârșitul anului 2028”.

În acest context, mii de simpatizanți pro-europeni protestează de trei zile în orașele Tbilisi,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Soții MACRON o dau în judecată pe influencerița americană Candace Owens, după ce a speculat că Brigitte ar fi bărbat

Redacția

Doliu în presă. Celebrul mogul media a murit de bronhopneumonie, după ce s-a infectat cu virusul H1N1!

Redacția

Președinta Adunării Naționale din Franța își RETRAGE afirmațiile privind „susținerea necondiționată” acordată Israelului

Redacția
Încarcă...