Secretarul american al apărării, Lloyd Austin, le-a cerut miercuri Turciei şi Ungariei să ratifice aderarea Suediei la NATO ”cât mai curând posibil” şi înaintea viitorului summit al Alianţei Nord-Atlantice, din luna iulie, transmit Reuters şi AFOP, citate de Agerpres.
”Aşteptăm cu nerăbdare să întâmpinăm în curând Suedia ca al 32-lea membru al NATO. Pentru a fi clar, aşteptăm cu nerăbdare ca acest lucru să se întâmple înaintea summitului din iulie”, a declarat Lloyd Austin într-o conferinţă de presă la Stockholm.
”Încurajăm aliaţii noştri Turcia şi Ungaria să ratifice aderarea Suediei cât mai rapid posibil”, a spus reprezentantul Washingtonului.
Finlanda şi Suedia au solicitat anul trecut să adere la NATO ca reacţie la invazia rusă din Ucraina, dar procesul a fost ţinut în loc de Turcia şi Ungaria.
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan bloca din mai 2022 intrarea în NATO a Finlandei şi a vecinei acesteia Suedia.
Ankara a acuzat în special Suedia de pasivitate în faţa ”teroriştilor” kurzi refugiaţi în această ţară, cerând extrădări asupra cărora, totu
» Citește continuarea pe pagina autorului


