Diana Iovanovici-Șoșoacă a susținut că a avut duminică o convorbire „directă cu membri marcanți ai puterii legitime din Venezuela” și a comparat situația din această țară cu arestarea soților Ceaușescu în decembrie 1989.
Diana Șoșoacă FOTO Inquam Photos / Sabin Cirstoveanu
Diana Iovanovici-Șoșoacă a transmis, printr-un comunicat publicat luni, că a avut „o convorbire online directă cu membri marcanți ai puterii legitime din Venezuela, oameni de stat cu care are o relație consolidată încă din ianuarie 2025, când a participat la ceremonia de învestire a președintelui Nicolas Maduro. În cadrul acestui dialog diplomatic, au fost analizate consecințele grave ale evenimentelor petrecute recent în Venezuela și implicațiile asupra suveranității statelor în raport cu agresiunile externe”.
„Această discuție nu este una întâmplătoare. Diana Iovanovici-Șoșoacă i-a cunoscut personal pe președintele Nicolás Maduro și pe soția sa, precum și pe miniștri, parlamentari și înalți oficiali venezueleni, menținând permanent o legătură directă și oficială cu aceștia. De asemenea, relația sa diplomatică apropiată cu Ambasada Venezuelei la București este binecunoscută, ambasadorul participând la ultimele două ediții ale Școlii de Vară S.O.S. România”, se mai arată în comunicat, potrivit căruia „astăzi,
» Citește continuarea pe pagina autorului


