RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Serghei Surovikin, ”Generalul Armaghedon” al Rusiei, aflat în arest la domiciliu, a fost demis și de la comanda forțelor aerospațiale

Supranumit ”Generalul Armaghedon” sau ”Măcelarul din Siria”, Serghei Surovikin a fost demis de la comanda forțelor aerospațiale ale Rusiei.

Adeptul unor strategii militare extrem de dure – puse în practică în Siria și Cecenia -, generalul Surovikin a condus, temporar, și campania armatei ruse în Ucraina. El a fost înlocuit la comandă, în luna ianuarie a acestui an, de generalul Valeri Gherasimov, șeful Statului Major al Armatei Ruse. (alte informații AICI)

După revolta de weekend a mercenarilor Wagner, Serghei Surovikin a fost acuzat că ar fi știut de planurile lui Evgheni Progojin, liderul grupării de mercenari care s-a deplasat, în marș, către Moscova.

Potrivit Politico, încă de la începutul lunii august au circulat informații din care a reieșit că Serghei Surovikin a fost plasat în arest la domiciliu, deși varianta oficială este aceea că se află în ”concediu pe termen scurt, o scurtă vacanță”.

  

”Fostul șef al Forțelor Aerospațiale Ruse, Serghei Surovikin, este în prezent eliberat din funcție prin decret prezidențial”, a transmis și RIA Novosti, citând o ”sursă” care a mai specificat că Surovikin a fost înlocuit,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ce a pățit o femeie, bolnavă de TBC, după ce a refuzat tratamentul împotriva tuberculozei

Redacția

Român din Marea Britanie, ars de viu într-un incendiu pus intenționat. Acasă, tânărul e plâns de familie și prieteni

Redacția

Cea mai nouă tulpină a COVID-19 a ajuns în Marea Britanie. Ministrul Sănătății: Sunt două cazuri de infectare cu Omicron, au legătură cu călătoria în Africa de Sud

Redacția
Încarcă...