News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Șeful diplomației SUA, Antony Blinken, ia peste picior Rusia, care susținea că are a doua cea mai puternică armată din lume: ”Este a doua cea mai puternică din Ucraina”

Secretarul de stat american Antony Blinken s-a referit la armata Rusiei ca fiind „a doua cea mai puternică din Ucraina” din punct de vedere al capacităților sale, transmite Sky News.

Observația, făcută în timpul unei conferințe de presă la Helsinki, se referă la o afirmație din trecut a Kremlinului potrivit căreia Rusia are „a doua cea mai puternică armată din lume”.

Este o afirmație pe care „mulți au crezut-o”, a spus el.

„Astăzi, mulți consideră că armata Rusiei este a doua cea mai puternică din Ucraina – echipamentul, tehnologia, conducerea, trupele, strategia, tacticile și moralul său”.

  

Blinken a spus că armata Moscovei este un „studiu de caz în materie de eșec”, după ce a înregistrat 100.000 de morți „numai în ultimele șase

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Dorința lasă urme chimice în creier, iar cercetătorii le-au găsit

Redacția

Călătorie de coșmar a echipei Real Madrid în Germania. Avionul a aterizat în altă parte, autocarul a făcut accident

Redacția

Ilie Bolojan, despre susținerea lui Nicuşor Dan pentru Drulă: „A avut, probabil, preferințele personale”

Redacția
Încarcă...