De luni, 27 iulie, scările mici din municipiul Pașcani vor fi închise traficului pietonal, motiv pentru care cetățenii vor fi nevoiți să folosească rute ocolitoare, pentru a ajunge din vale în deal sau invers.
Anunțul a fost făcut astăzi, la solicitarea constructorului care este nevoit să dea start lucrării pentru a se putea încadra în termenul de finalizare prestabilit. Mai precis, scările mici vor fi rase complet și vor fi turnate altele, aproximativ pe același proiect.
“Scările mici vor fi închise pietonilor, cu această ocazie ne cerem scuze pășcănenilor și celor care folosesc această rută. Cei care vor dori să ajungă în zona deal a municipiului vor trebui să ocolească prin Mârzasca sau pe panta Republicii. Asta se va întâmpla o scurtă perioadă de timp pentru că cei care se ocupă de modernizarea scărilor mari se apropie de final, urmând ca traficul să fie permis, cu restricții sau fără”, a declarat Cristian Menegon, purtătorul de cuvânt al Primăriei Pașcani.
În același timp, la scările mari din oraș se lucrează în continuare, dar cel mai probabil, în câteva săptămâni vor fi gata. Până la finalizarea lor, administrația locală recomandă pășcănenilor să urce/coboare pe Mârzasca sau Republicii.
Reamintim că lucrările fac parte din Planul Integrat de Dezvoltare Urbană și au ca termen de execuție luna noiembrie a acestui an.
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


