Sport

Rezultatele din ligile județene inferioare. Rapid Dumești se distanțează în Liga a IV a

În acest weekend a avut loc etapa cu numărul 20 din Liga a IV a județeană la fotbal.

Surpriza etapei a venit de la Târgu Frumos unde Viitorul din localitate a obținut un rezultat de egalitate, 1-1 pe teren propriu contra mult mai slab cotatei formații AS Holboca.

Rapid Dumești s-a distrat acasă cu juniorii de la CSM Pașcani, după 90 de minute scorul fiind de 8-1. Multe goluri s-au marcat și în partida dintre Foresta Ciurea și Venus Butea, oaspeții câștigând cu scorul de 6-0.

Siretul Lespezi arată că rămâne în cursa pentru promovare după victoria din deplasarea de la Lungani, scor 2-1.

Rapid Dumești – CSM Pașcani 8-1

Lider rămâne Rapid Dumești cu 54 puncte acumulate în 20 partide disputate, pe 2 se află Viitorul Târgu Frumos cu 47 puncte dar cu un meci mai puțin disputat iar pe 3 sunt cei de la Siretul Lespezi cu 43 puncte acumulate.

În liga a V a, favoritele la promovare nu au făcut pași greșiți în această etapă. Liderul Siretul Stolniceni Prăjescu a primit vizita tinerilor de la Kosarom II Pașcani. Gazdele au dominat partida și au reușit să se impună cu scorul de 1-0. Echipa de pe locul 2, Moldova Cristești, a câștigat greu partida de acasă contra celor de la Activ Valea Seacă, scor 3-2.

Veteranii de la CSM II Pașcani (OldBoys) erau la un pas să obțină un punct din partida de acasa contra tinerilor de la Viitorul Muncel. În minutul 80 scorul era de 3-3, însă în ultimele minute jucătorii pășcăneni au cedat fizic iar scorul final a fost de 3-6 pentru oaspeți.

Iată rezultatele rundei:

Avântul Todirești – Viitorul Hărmănești 1-2

CSM II Pașcani – Viitorul Muncel 3-6

Recolta Conțești – NG Topile 1-1

Voința Moțca – Biruința Miroslovești 3-2

Unirea AI Cuza – Avântul Tătăruși 0-3 (la masa verde)

Stolniceni Prăjescu – Kosarom II Pașcani 1-0

Moldova Cristești – Activ Valea Seacă 3-2

FC Lunca – Spicul Heleșteni 6-2

În clasament conduce Siretul Stolniceni Prăjescu cu 40 puncte acumulate, la egalitate cu formația de pe locul 2, Moldova Cristești. Pe locul 3 se află formația Viitorul Hărmănești cu 36 puncte acumulate în 18 partide jucate.