News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

rescEU: peste 106 milioane de euro pentru primul spital de campanie pan-european / România și alte șapte state sunt participante în proiect

Comisia Europeană anunță alocarea a 106,2 milioane de euro pentru România, Belgia, Franța, Germania, Italia, Luxemburg, Portugalia și Turcia pentru a dezvolta noua capacitate de EMT (Echipa Medicală de Urgență) rescEU. Scopul este de a spori susținerea medicală de urgență pentru populațiile afectate de dezastre naturale sau de origine umană la scară largă.

Proiectul va institui 3 echipe medicale de urgență, care vor include servicii de chirurgie și diagnostic. În plus, 17 echipe specializate de îngrijire vor oferi îngrijire intensivă, tratament pentru arsuri, transportul pacienților, diagnostic avansat, sprijin pentru mamă și copil, reabilitare, sprijin pentru sănătatea mentală, tratament ortopedic, laborator, aprovizionare cu oxigen și sprijin pentru telecomunicații.

Această capacitate rescEU va deveni treptat operațională începând cu 2024 și va permite răspunsul la o gamă largă de scenarii de dezastru.

Echipele vor putea opera autonom și vor sprijini facilitățile naționale existente de îngrijire a sănătății în cazul în care acestea nu sunt capabile să facă față unei anumite situații de urgență. Această nouă structură va completa rolul crucial în răspunsul de urgență deja asigurat de cele 15 echipe medicale de urgență oferite de statele membre și participante la Pool-ul European de Protecție Civilă.

  

Dezvoltarea acestei capacitați rescEU EMT se aliniază cu inițiativa EMT a Organizației Mondiale a Sănătății (OMS),

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Zece măsuri propuse pentru „debaronizarea” justiției și întărirea luptei anticorupție

Redacția

Marea împăcare din societatea românească. Psiholog: „N-ai cum să n-o iei personal, pentru că este personal” INTERVIU

Redacția

​Herodot și stilul lui, spaima cronicarului

Redacția
Încarcă...