Prioritățile imediate pentru România ar trebui să fie inversarea tendinței de vulnerabilizare a indicatorilor cheie, cum ar fi poziția fiscală și externă, dinamica prețurilor de consum și asigurarea unei coordonări mai bune a mixului de politici fiscal-monetare, arată o analiză transmisă miercuri investitorilor de economiștii BRD, document consultat de HotNews.ro. Raportul avertizează că realinierea echilibrelor macroeconomice implică un cost socio-economic semnificativ, recesiunea devenind un scenariu de bază cel puțin în acest an.
Deceniul actual este martorul apariției unei „noi normalități” cu trei atribute cheie, intrinsec legate: Schimbarea, Volatilitatea și Incertitudinea. „Nu există victorie obținută ieftin”, se mai arată în document.
Factorii de decizie politică ar trebui să se asigure că „austeritatea este o punte către ceva mai bun, nu doar o umplutură”.
Câștigul sau pierderea sunt o chestiune subiectivă a modului în care definești miza.
Mai exact, evitarea la limită a unui accident (scăderea ratingului de țară), dacă va fi cazul, nu trebuie confundată cu o garanție a atingerii destinației (finanțe publice sustenabile), mai ales că drumul este lung, iar continuitatea reformelor este incertă, mai avertizează economistul-șef Florian Libocor.
Florian Libocor, economistul șef al BRD-GSG. Foto: BRD
El amintește de situația economiei excelentă a României din 2014/2015 și de amprenta populistă a politicilor care au urmat,
» Citește continuarea pe pagina autorului


