Vești bune pentru clienții RAGCL Pașcani ce locuiesc pe străzile Grădiniței și Sportului în apropiere de cartierul Aerodrom. Anul acesta se vor executa o serie de lucrări menite să asigure clienților servicii mai bune.

În primăvara acestui an centrala cu numărul 10 de unde aceștia beneficiau de căldură și apă caldă va fi închisă. Se vor realiza lucrări de interconectare la centrala cu numărul 6. Totodată va fi realizat și inelul de recirculare a apei. “Având în vedere situația creată în municipiul Pașcani prin debranșările în timp de la sistemul centralizat, unele centrale, gradul de debranșare fiind mai mare, s-a impus o analiză temeinică dacă aceste centrale sunt eficiente în funcționare. Din analiza făcută anul trecut, am luat decizia ca centrala numărul 10 din zona Integrata spre Aerodrom să o închidem, iar grupul de blocuri compact rămas la această centrală să fie mutat cu alimentare cu centrala CT6, cea din zona ITP-ului”, susține Sorin Năcuță, director tehnic RAGCL Pașcani.
Investiția va fi asigurată din fondul de Întreținere, Înlocuire și Dezvoltare constituit la nivelul unității. “Noi am contactat serviciile de proiectare pentru interconectarea acestor grupuri de blocuri, grădinița numarul 2 și creșa numărul 1 la centrala CT6. Din primăvară, din prima lună când ne permite timpul, vom începe această investiție. De precizat faptul că prin transferarea acestui grup, unde toți locatarii sunt branșați la sistemul centralizat, vom crește randamentul acestei centrale și vom crește eficiența pe această centrală”, a mai susținut Sorin Năcuță.
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


