Mai multe proteste se desfășoară, joi, în Capitală și în mai multe orașe. Angajații din direcțiile de sănătate publică și casele de pensii protestează în mai multe județe cerând salarii mai mari, iar sindicaliștii din confederația Meridian manifestează în fața Guvernului împotriva Legii pensiilor și a măsurilor fiscal-bugetare.
Ora 11.58: Angajații Direcției de Sănătate Publică Mureș au întrerupt joi activitatea, timp de două ore, și au ieșit afară, în semn de protest pentru veniturile mici pe care le obțin. Protestul are loc zilnic între orele 9.00 și 11.00, pe termen nedeterminat, transmite Radio Târgu Mureș preluat de Rador.
Au fost afectate de acest protest persoanele care au solicitat autorizații sanitare de funcționare, avize, care au venit să ridice vaccinurile și laptele praf pentru copii, dar și cei care au avut nevoie de servicii ale secretariatului, contabilității sau ale altor compartimente.
Stela Sabău, asistent principal igienă în cadrul DSP: „Nivelul salariilor din Direcțiile de Sănătate Publică este sub media salariului brut pe economie. Din anul 2018 nu au mai fost acordate majorări salariale, nici în contextul inflației, ceea ce a dus la scăderea puterii de cumpărare cu 24,95% și, implicit, a calității vieții”.
Protestatarii consideră că majorarea salariilor angajaților Caselor de Asigurări de Sănătate,
» Citește continuarea pe pagina autorului


