RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Protest în premieră al judecătorilor din Ungaria: vor porni în marş de la Piața Kossuth către Ministerul Justiției

Sursa Foto: Facebook/ Antal Arpad

Este pentru prima dată în istoria Ungariei când judecătorii organizează o demonstraţie de stradă, scrie NÉPSZAVA, citată de Rador.

Printre revendicările lor se numără ca legiuitorul să adopte în mod transparent orice reformă judiciară, ținând cont de opiniile celor afectați, precum și libertatea de exprimare a judecătorilor și eliminarea diferențelor salariale nejustificate dintre Curtea Supremă și instanțele ierarhic inferioare.

  

Manifestația judecătorilor va începe de la Palatul de Justiție din Piața Kossuth, pe 22 februarie, a anunțat miercuri Asociația Judecătorilor din Ungaria.

Demonstraţia va începe la ora 13.00, participanții vor porni în marş de la Piața Kossuth şi se vor opri în faţa clădirii Ministerului Justiţiei de pe strada Nádor. Organizatorii subliniază că se pregătesc pentru o acțiune fără politică de partid, întrucât judecătorilor le este interzis să adopte o asemenea poziţie. De aceea au semnalat că la eveniment nu este permisă expunerea însemnelor politice de partid, a simbolurilor sau a oricăror asemenea manifestări.

Traducerea: Rozália Gănciulescu

Urmărește mai jos producțiile video al  » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Ciolacu, după afirmațiile Maiei Sandu referitoare la planul Rusiei: Suntem uniți pentru democrație

Redacția

Cum s-a făcut țăndări rotativa „sticlă” / Universul paralel al președintelui Iohannis

Redacția

Cauzele care au dus la ratarea aderării la Schengen. Ce pași ar trebui făcuți până la următorul vot ANALIZĂ

Redacția
Încarcă...