Național

Portugalia, victorioasă cu 3-2 în faţa Ghanei la Cupa Mondială 2022. Cristiano Ronaldo a scris istorie

Selecţionata Portugaliei a învins echipa Ghanei cu scorul de 3-2 (0-0), joi seara, pe Stadium 974 din Doha, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Seleccao a debutat cu o victorie, iar Cristiano Ronaldo a scris istorie într-un meci în care impresia a fost salvată de ultima jumătate de de oră.

Cristiano Ronaldo (65 – penalty), Joao Felix (78) şi Rafael Leao (80) au înscris pentru portughezi, în timp ce golurile africanilor au fost reuşite de Andre Ayew (73) şi Osman Bukari (89).

Prima repriză nu a fost deloc spectaculoasă, portughezii dominând jocul steril, în faţa unei echipe care s-a apărat supranumeric, grupat, fără a oferi spaţii.

Ronaldo a scăpat cu portarul şi s-a ciocnit cu Ati Zigi, nereuşind să controleze mingea (10). Cvintuplul câştigător al Balonului de Aur a avut o lovitură de cap imprecisă (13) şi un gol anulat (31), pentru fault în atac.

Otavio a şutat din marginea careului (36), dar Ati Zigi a reţinut, acelaşi Otavio expediind un şut-centrare peste poartă (45).

Ghana n-a avut nicio acţiune notabilă în ofensivă în prima repriză, încheind fără şut la poartă.