News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Polonia a decis ca Lavrov să nu participe la reuniunea OSCE. Reacție dură din partea Kremlinului

Rusia a denunţat sâmbătă o decizie „provocatoare” a Varşoviei, după refuzul Poloniei de a autoriza intrarea pe teritoriul său a ministrului rus de externe Serghei Lavrov pentru a participa la o reuniune ministerială a OSCE, relatează AFP.

Kremlinul a reacționat dur după ce Polonia l-a declarat pe Serghei Lavrov persona non grata.

„Decizia Poloniei este provocatoare şi fără precedent”, a declarat diplomaţia rusă într-un comunicat.

„Nu doar că Varşovia s-a discreditat în această manieră, dar ea a adus un prejudiciu ireparabil autorităţii întregii OSCE”, estimează comunicatul citat.

  

Delegația rusă nu ar trebui să „includă persoane sancționate de UE”

Polonia, care organizează la începutul lunii decembrie reuniunea ministerială a OSCE, a anunțat vineri că a refuzat să autorizeze intrarea lui Serghei Lavrov pe teritoriul ei.

„Aşteptăm de la Federaţia Rusă să aleagă membri delegaţiei sale conform cu reglementările în vigoare”, a explicat pentru AFP o sursă din interiorul preşedinţiei poloneze a OSCE.

Potrivit acestei surse, delegaţia rusă nu trebuie să „includă persoane sancţionate de către Uniunea Europeană în urma ofensivei ruse în Ucraina declanşate pe 24 februarie, printre care Serghei Lavrov”.

Reuniunea celor 57 de miniştri de externe din OSCE va avea loc pe 1 şi 2 decembrie la Lodz,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Netanyahu sugerează, pe fondul presiunilor SUA, că nu va lansa imediat ofensiva în Rafah /CONFRUNTĂRI intense între armata israeliană și Hezbollah

Redacția

Opel recheamă în service peste 190.000 de mașini din cauza unor probleme cu frânele

Redacția

Casa Albă confirmă trimiterea de SCRISORI partenerilor SUA pentru depășirea disputelor comerciale /„Președintele așteaptă acorduri favorabile”

Redacția
Încarcă...