RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Poliție

Polițiștii au descins la Pașcani pentru a preveni consumul de alcool, tutun și energizante în rândul elevilor

Pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale, dar și pentru menținerea siguranței publice, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Pașcani, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, au desfășurat joi, 23 octombrie, o acțiune fulger, pe raza municipiului.

Verificările s-au concentrat pe unitățile de învățământ și zonele din apropierea acestora, având ca scop descurajarea consumului de energizante, alcool și produse din tutun în rândul elevilor. Totodată, polițiștii au acționat pentru prevenirea faptelor cu violență și a altor abateri contravenționale.

Conform IPJ Iași, in timpul acțiunii, au fost legitimate 14 persoane, controlate 6 autovehicule și verificate 2 unități economice. În urma controalelor, au fost aplicate 10 sancțiuni contravenționale, dintre care:

2 conform Legii nr. 61/1991 privind ordinea publică,

  

2 la OUG nr. 195/2002 privind circulația rutieră,

6 la Legea nr. 349/2002 privind prevenirea consumului de tutun.

Valoarea totală a amenzilor aplicate a fost de 1.505 lei.

Related posts

Dreptate cu pumnii și hârlețul din cauza unei bucăți de pământ

Oana

BILANŢUL ACTIVITĂŢII POLIŢIŞTILOR IEŞENI ÎN PRIMUL TRIMESTRU AL ANULUI 2017

Redacția

O mașină din Arad a explodat. În autovehicul s-ar fi aflat un om de afaceri local și fostul socru al deputatului PNL Sergiu Bîlcea. Autoturismul Mercedes ar fi explodat imediat după pornire (surse)

Redacția
Încarcă...