RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Eveniment

Peste 300 de arbori plantați în curtea Palatului de la Ruginoasa

Agitație mare astăzi în curtea Palatului Alexandru Ioan Cuza de la Ruginoasa. Aici a avut loc o amplă acțiune de plantare a unor arbori la care au participat foarte multe persoane.

Acest proiect se deruleaza in parteneriat cu Directia Silvica – Ocolul Silvic Pascani, Inspectoratul pentru Situatii de Urgență (ISU), Inspectoratul de Jandarmi Județean (IJJ), Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontiera (ITPF), Camera Agricola Județeană (CAJ) și Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara (USAMV) Ion Ionescu de la Brad.

Cei implicați au plantat 200 de molizi argintii, 50 de tei, 50 de mesteceni și 50 de stejari roșii.

  

”Ne aflăm  la Palatul Ruginoasa unde în cadrul lunii pădurii, perioadă care corespunde cu 15 martie-15 aprilie, plantăm aici în curtea Palatului în jur de 200 molizi argintii, 50 de tei, 50 de mesteceni și vreo 50 de stejari roșii” ne-a declarat Ionel Pintilie, șeful Ocolului Silvic Pașcani  

Citește și {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Alina Eremia, Cornelia și Lupu Rednic, Laura Lavric și Fly Project la „Târgul de Toamnă”

Teona Gherasim

Au bătut la uşa ei de trei ori. A patra oară au omorât-o

Redacția

Ce este Dragobetele și de ce îl sărbătorim pe 24 februarie. Tradiţii şi legende de Ziua Iubirii la români

Redacția
Încarcă...