
Marşul pentru Viaţă va avea loc anul acesta pe 23 martie, sub motto-ul „Unic din prima secundă”. În municipiul nostru va fi organizată a VIII-a ediție, de către ATOR și Protopopiatul Pașcani, alături de unitățile de învățământ din oraș.
Evenimentul va începe la ora 15.00, iar marșul va avea următorul traseu: Esplanadă-zona Gării, Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, scările mici, piața Casei de Cultură „Mihail Sadoveanu”, strada „Ștefan cel Mare” și catedrala „Pogorârea Duhului Sfânt”.
Ediţia 2019 a Marşului pentru viaţă militează şi pentru sprijinirea femeilor aflate în criză de sarcină, care au nevoie de sprijin pentru a trece cu bine peste situația dificilă pe care o întâmpină, iar evenimentul de pe 23 martie oferă ocazia ideală pentru a transmite acest mesaj de solidaritate și iubire.
Marşul pentru Viaţă se va desfășura în aproximativ 500 de orașe din România și Republica Moldova.


