Rusia a cerut miercuri o nouă amânare pentru vineri a unui vot în Consiliul de Securitate al ONU pentru proiectul său de rezoluţie „umanitară” privind Ucraina, unii diplomaţi considerând că textul ar putea fi abandonat în cele din urmă din lipsa unui sprijin suficient din partea celor mai apropiaţi aliaţi ai Moscovei, relatează Agerpres, conform AFP.
Totodată, sunt în desfăşurare discuţii, potrivit altor surse diplomatice, pentru ca preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski să vorbească în faţa Adunării Generale a ONU, unde o rezoluţie privind ajutorul umanitar ar putea fi supusă la vot foarte curând.
Anunţând marţi depunerea unui proiect de rezoluţie în Consiliul de Securitate, Rusia a cerut iniţial un vot miercuri, după care s-a răzgândi pentru un vot joi după-amiază. Scopul este acum vineri dimineaţa, a declarat pentru AFP adjunctul ambasadorului Rusiei la ONU, Dmitri Polianski.
„Ruşii nu sunt siguri că vor avea sprijinul minim” la care sperau, a declarat un diplomat sub protecţia anonimatului, o referire implicită la China şi India.
Aceste două ţări s-au abţinut pe 25 februarie în timpul votului asupra unei rezoluţii americano-albaneze prin care se denunţa agresarea Ucrainei, când Moscova şi-a exprimat dreptul de veto. S-a remarcat atunci abţinerea Chinei,
» Citește continuarea pe pagina autorului


