News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Oamenii care folosesc zilnic metroul din București sunt expuși unui aer mai poluat decât cel de afară. Ce arată verificările

13-03-2025 | 20:50

Bucureștenii care folosesc zilnic metroul sunt expuși unui aer mai poluat decât cel de afară, arată măsurătorile făcute de platformele pentru calitatea aerului.

autor

Sistemele de ventilație sunt învechite și în multe stații sunt infiltrații de apă și depuneri de mucegai.

  

Singurele modernizări făcute de Metrorex la sistemele de ventilație au fost în 2019, doar în 6 stații. Responsabilii promit un sistem modern, chiar dacă nu știu excat ce presupune el.

Corespondentul PROTV: „Suntem în staţia Gara de Nord şi avem cu noi un aparat pentru măsurarea calității aerului. Când am coborât în subteran valorile particulelor în suspensie erau normale, în jurul valorii 20, pe măsură ce ne deplasăm pe peron valorile PM10 şi PM2.5 începeau să crească. Când am ajuns în staţia Piaţa Victoriei, PM10 era 80, ceea ce înseamnă că aerul este foarte poluat.”

Oana Neneciu – coordonator platforma aerlive: Este vorba de particule fine şi extrafine de praf încărcat cu diverse substanţe toxice care exista deja în jurul nostru, este vorba de faimoasele PM-uri, adică pulberi în suspensie cu diametrul între 1 şi 10 microni, cele mai mici sunt cele mai pericoloase pentru sănătatea noastră,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Rareş Bogdan: Suntem vioara întâi în guvernare şi e normal, avem premierul / Nu e lapte şi miere, dar învăţăm să convieţuim

Redacția

VIDEO Cât de importantă este educația financiară, în contextul unei crize. Specialist: În criză nu ne simțim bine pentru că trebuie să ne gestionăm mult mai bine banii, dar este ceva normal

Redacția

Ciolacu, mesaj către mediul de afaceri: Nu luăm în calcul majorarea taxelor / Cum vrea Guvernul să reducă deficitul bugetar

Redacția
Încarcă...