Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, participă, miercuri, în plenul Senatului, la „Ora Guvernului”, la invitația grupului senatorial AUR.
Ministrul a fost chemat de AUR la Ora Guvernului FOTO Inquam Photos / George Călin
Dezbaterea, organizată la solicitarea grupului senatorial AUR, a avut ca temă „Lipsa materiilor geografie și istorie din planurile-cadru pentru liceu’”.
„Vreau sa va spun ca acest ministru va fi cel care va readuce elementele de cultura nationala, dupa 20 de ani, in scoala. Poate ca nu stiti, dar Istoria Romaniei, Geografia Romaniei, Gramatica Limbii romane nu exista la nivel de liceu. Va rog sa notam acest lucru pentru ca este foarte important”, le-a spus ministrul membrilor senatului.
În cadrul dezbaterilor, ministrul a punctat că „modelul pe care noi îl avem în acest moment în liceu este un model care de 20 de ani nu produce rezultate bune. Nivelul de analfabetism funcțional este prea mare. Intra copii creativi, inteligenți și ies oameni cu un nivel prea mare de analfabetism funcțional. (…) Modelul pe care îl avem nu mai poate continua”.
„Eu cred că oamenii inteligenţi ajung la concluzii proaste dacă pornesc de la premise de proaste,
» Citește continuarea pe pagina autorului


