News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Meta, acuzată că a facilitat traficul de persoane prin intermediul Facebook și Instagram

Fonduri de pensii și de investiții au intentat un proces împotriva Meta pentru că „închide ochii” la traficul de persoane și pornografia infantilă pe rețelele sale sociale Facebook și Instagram, care au fost deja acuzate de numeroase ilegalități de către autorități potrivit AFP.

Meta – FacebookFoto: Lakshmiprasad S, Dreamstime.com

„În ultimul deceniu, aplicațiile Meta au ajutat, încurajat și facilitat infractorii responsabili de proxenetism, trafic de persoane și pornografie infantilă care au avut loc la scară largă pe platformele grupului cu sediul în California”, se acuză în plângerea depusă luni la un tribunal de drept comercial din Delaware.

  

„Dovezi substanțiale arată că consiliul de administrație a închis ochii, deși era conștient, ca și conducerea companiei, de acest fenomen în creștere”, continuă avocații fondurilor semnatare, care dețin acțiuni la Meta.

Aceștia susțin că traficanții folosesc platformele pentru a atrage, recruta și exploata victimele, care sunt minori și adulți utilizatori ai Facebook și Instagram, „ale căror vieți sunt devastate pentru totdeauna”.

Meta „interzice în mod clar exploatarea oamenilor și exploatarea sexuală a copiilor”, a declarat marți pentru AFP Andy Stone, un purtător de cuvânt al gigantului rețelelor de socializare.

„Afirmațiile din această plângere nu reflectă eforturile noastre de a combate acest tip de activitate.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Muraru, despre George Simion: Troll-ul Kremlinului vrea izolarea românilor de peste Prut

Redacția

VIDEO Coreea de Sud lansează propriul satelit spion, drept replică după cel lansat de Phenian

Redacția

Angajatii Fiscului vor lua lectii pentru a vorbi frumos cu cetatenii

Redacția
Încarcă...